SMBJ43A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 43.0V
product image
SMBJ43A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240806 Detail
SMBJ43A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 43.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ43A-13-F
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 69.4 V
Operating Voltage : 43 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 47.8 V Peak Surge Current : 8.6 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Clamping Voltage : 69.4 V
Peak Surge Current : 8.6 A
Operating Voltage : 43 V
Breakdown Voltage : 47.8 V
Package / Case : SMB
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ43A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown47.8V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBJ43A 13 F