SMBJ58CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 58Vr 600W 6.5A 5% BiDirectional
product image
SMBJ58CA Picture
SeekIC No. : 00226886 Detail
SMBJ58CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 58Vr 600W 6.5A 5% BiDirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ58CA
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 93.6 V Operating Voltage : 58 V
Package / Case : DO-214AA Breakdown Voltage : 64.4 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 6.5 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AA
Clamping Voltage : 93.6 V
Operating Voltage : 58 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Breakdown Voltage : 64.4 V
Peak Surge Current : 6.5 A
Specifications
Product Product status Eco Status Pricing* Package type Leads Packing method Package Drawing
* Fairchild 1,000 piece Budgetary Pricing
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ58CA
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown64.4V