SMBJ7V5A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 7.5V 600W Unidirectional
product image
SMBJ7V5A Picture
SeekIC No. : 00228775 Detail
SMBJ7V5A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 7.5V 600W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ7V5A
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 12.9 V Operating Voltage : 7.5 V
Package / Case : DO-214AA? Breakdown Voltage : 8.33 V to 9.21 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 46.5 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Clamping Voltage : 12.9 V
Peak Surge Current : 46.5 A
Operating Voltage : 7.5 V
Package / Case : DO-214AA?
Breakdown Voltage : 8.33 V to 9.21 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ7V5A
VendorFairchild Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown8.33V