SMBJ85A-13
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 85.0V
product image
SMBJ85A-13 Picture
SeekIC No. : 00264955 Detail
SMBJ85A-13: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 85.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ85A-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 137 V
Operating Voltage : 85 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 94.4 V Peak Surge Current : 100 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 100 A
Clamping Voltage : 137 V
Operating Voltage : 85 V
Breakdown Voltage : 94.4 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ85A-13
VendorDiodes Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown94.4V