SMBJ8.5A-TR
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 8.5V Unidirect
product image
SMBJ8.5A-TR Picture
SeekIC No. : 00253670 Detail
SMBJ8.5A-TR: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 8.5V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ8.5A-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 19.5 V
Operating Voltage : 8.5 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 9.4 V Peak Surge Current : 1 mA
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Capacitance : 2800 pF
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Operating Voltage : 8.5 V
Package / Case : SMB
Clamping Voltage : 19.5 V
Breakdown Voltage : 9.4 V
Capacitance : 2800 pF
Peak Surge Current : 1 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ8.5A-TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown9.4V
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBJ8 5A TR