SMBJ90CA-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 90V 600 Watts
product image
SMBJ90CA-TP Picture
SeekIC No. : 00235859 Detail
SMBJ90CA-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 90V 600 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ90CA-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 146 V Operating Voltage : 90 V
Package / Case : DO-214AA Breakdown Voltage : 100 V
Peak Surge Current : 4.1 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AA
Clamping Voltage : 146 V
Operating Voltage : 90 V
Peak Surge Current : 4.1 A
Breakdown Voltage : 100 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ90CA-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown100V