SMBYW01-200
Rectifiers 1.0 Amp 200 Volt
product image
SMBYW01-200 Picture
SeekIC No. : 00180079 Detail
SMBYW01-200: Rectifiers 1.0 Amp 200 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBYW01-200
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 0.9 V
Recovery Time : 35 ns Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 60 A Reverse Current IR : 3 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMB
Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Fast Recovery Rectifiers
Forward Continuous Current : 1 A
Packaging : Reel
Configuration : Single
Reverse Voltage : 200 V
Max Surge Current : 60 A
Reverse Current IR : 3 uA
Package / Case : SMB
Recovery Time : 35 ns
Forward Voltage Drop : 0.9 V
Features:
VERY LOW SWITCHING LOSSES
LOW FORWARD VOLTAGE DROP BIPOLAR
DEVICE
LOW PEAK FORWARD VOLTAGE FOR TELECOM
TRANSIENT OPERATION SUCH AS IN
LIGHTING PROTECTION CIRCUITS
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VRRM Repetitive peak reverse voltage 200 V
IF(RMS) RMS forward current 18 A
IF(AV) Average forward current Tlead=140d = 0.5 1 A
IFSM Non repetitive surge peak forward current tp=10ms
sinusoidal
60 A
Tstg
Storage and junction temperature range - 65 to + 150 °C
Tj Maximum operating junction temperature 150 °C