SMCJ14A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 14V 1500 Watts
product image
SMCJ14A-TP Picture
SeekIC No. : 00241080 Detail
SMCJ14A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 14V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ14A-TP
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 23.2 V Operating Voltage : 14 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 15.6 V
Peak Surge Current : 64.7 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 23.2 V
Operating Voltage : 14 V
Breakdown Voltage : 15.6 V
Peak Surge Current : 64.7 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ14A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown15.6V