SMCJ33A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 33V 1500 Watts
product image
SMCJ33A-TP Picture
SeekIC No. : 00241123 Detail
SMCJ33A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 33V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ33A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 53.3 V Operating Voltage : 33 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 36.7 V
Peak Surge Current : 28.2 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 53.3 V
Operating Voltage : 33 V
Breakdown Voltage : 36.7 V
Peak Surge Current : 28.2 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ33A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown36.7V