SMCJ70A-TR
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TRANSIL
product image
SMCJ70A-TR Picture
SeekIC No. : 00251595 Detail
SMCJ70A-TR: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TRANSIL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ70A-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 146 V
Operating Voltage : 70 V Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 77.8 V Peak Surge Current : 69 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 146 V
Operating Voltage : 70 V
Breakdown Voltage : 77.8 V
Peak Surge Current : 69 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ70A-TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown77.8V