SMCJ8V5A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.5V 1500W Unidirectional
product image
SMCJ8V5A Picture
SeekIC No. : 00230405 Detail
SMCJ8V5A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.5V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ8V5A
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 14.4 V Operating Voltage : 8.5 V
Package / Case : DO-214AB? Breakdown Voltage : 9.44 V to 10.4 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 104.2 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Polarity : Unidirectional
Termination Style : SMD/SMT
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 14.4 V
Operating Voltage : 8.5 V
Package / Case : DO-214AB?
Breakdown Voltage : 9.44 V to 10.4 V
Peak Surge Current : 104.2 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ8V5A
VendorFairchild Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown9.44V