SMDJ170A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
product image
SMDJ170A Picture
SeekIC No. : 00239454 Detail
SMDJ170A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMDJ170A
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 275 V Operating Voltage : 170 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 189 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 10.9 A
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Package / Case : DO-214AB
Operating Voltage : 170 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Clamping Voltage : 275 V
Breakdown Voltage : 189 V
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Peak Surge Current : 10.9 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMDJ170A
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown189V