SMDJ48CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
product image
SMDJ48CA Picture
SeekIC No. : 00226807 Detail
SMDJ48CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMDJ48CA
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 77.4 V Operating Voltage : 48 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 53.3 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 38.8 A
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 77.4 V
Operating Voltage : 48 V
Breakdown Voltage : 53.3 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Peak Surge Current : 38.8 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMDJ48CA
VendorLittelfuse Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown53.3V