SMLJ6.5CA-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 6.5V 3000 Watts Transient
product image
SMLJ6.5CA-TP Picture
SeekIC No. : 00240931 Detail
SMLJ6.5CA-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 6.5V 3000 Watts Transient
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMLJ6.5CA-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 11.2 V
Operating Voltage : 6.5 V Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 7.22 V Peak Surge Current : 267.9 A
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W (Min) Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Capacitance :
Termination Style :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 11.2 V
Operating Voltage : 6.5 V
Breakdown Voltage : 7.22 V
Peak Surge Current : 267.9 A
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMLJ6.5CA-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown7.22V