SMT05E-05W3V3
CONV DC/DC 5V IN ADJ OUT 5A SMD
product image
SMT05E-05W3V3 Picture
SeekIC No. : 003624023 Detail
SMT05E-05W3V3: CONV DC/DC 5V IN ADJ OUT 5A SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMT05E-05W3V3
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SMT05E Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Non-Isolated (POL) Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 3V Voltage - Input (Max): 5.5V
Input Voltage : 3.3 V Voltage - Output 1: 0.8 ~ 3.6 V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 5A Power (Watts) - Manufacture Series: 8W
Voltage - Isolation: - Features: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 5-DIP SMD Module
Size / Dimension: 0.80" L x 0.45" W x 0.26" H (20.3mm x 11.4mm x 6.6mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Input (Min): 3V
Type: Non-Isolated (POL)
Voltage - Isolation: -
Packaging: Tray
Efficiency: 94%
Voltage - Output 1: 0.8 ~ 3.6 V
Current - Output (Max): 5A
Package / Case: 5-DIP SMD Module
Manufacturer: Emerson Network Power
Power (Watts) - Manufacture Series: 8W
Series: SMT05E
Size / Dimension: 0.80" L x 0.45" W x 0.26" H (20.3mm x 11.4mm x 6.6mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMT05E-05W3V3
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input3 ~ 5.5VDC
Output0.75 ~ 3.63VDC
Power (Watts)18.2W
Number of Outputs1
1st Output0.75 ~ 3.63 VDC @ 5A