SN74ACT240DWRG4
Buffers & Line Drivers Octal Buffers/Driver
product image
SN74ACT240DWRG4 Picture
SeekIC No. : 00408439 Detail
SN74ACT240DWRG4: Buffers & Line Drivers Octal Buffers/Driver
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74ACT240DWRG4
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Input Lines : 8 Number of Output Lines : 8
Polarity : Inverting Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-20
Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Number of Input Lines : 8
Number of Output Lines : 8
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Polarity : Inverting
Package / Case : SOIC-20
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74ACT240DWRG4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case20-SOIC (7.5mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Bits per Element4
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Output High, Low24mA, 24mA