SN74F32NSRE4
Gates (AND / NAND / OR / NOR) Quad 2-input Positive-OR gates
product image
SN74F32NSRE4 Picture
SeekIC No. : 00437050 Detail
SN74F32NSRE4: Gates (AND / NAND / OR / NOR) Quad 2-input Positive-OR gates
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F32NSRE4
Quick Details
Product : OR Logic Family : 74F
Number of Gates : Quad Number of Lines (Input / Output) : 2 / 1
High Level Output Current : - 1 mA Low Level Output Current : 20 mA
Propagation Delay Time : 5.6 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOP-14
Packaging : Reel
Number of Lines (Input / Output) : 2 / 1
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Product : OR
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Number of Gates : Quad
Logic Family : 74F
High Level Output Current : - 1 mA
Low Level Output Current : 20 mA
Package / Case : SOP-14
Propagation Delay Time : 5.6 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F32NSRE4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits4 - Quad
Package / Case14-SOIC (5.3mm Width), 14-SOP, 14-SOIJ
Logic TypeOR Gate
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs2
Current - Output High, Low1mA, 20mA
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V