SN74F38N
Gates (AND / NAND / OR / NOR) Quad 2-input pos-NAND buffers
product image
SN74F38N Picture
SeekIC No. : 00434100 Detail
SN74F38N: Gates (AND / NAND / OR / NOR) Quad 2-input pos-NAND buffers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F38N
Quick Details
Product : NAND Logic Family : 74F
Number of Gates : 4 Number of Lines (Input / Output) : 2 / 1
High Level Output Current : - 0.25 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 12.5 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : PDIP-14
Packaging : Tube
Description
Number of Gates : 4
Number of Lines (Input / Output) : 2 / 1
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Product : NAND
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Packaging : Tube
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-14
Logic Family : 74F
High Level Output Current : - 0.25 mA
Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 12.5 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F38N
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits4 - Quad
Package / Case14-DIP (300 mil)
Logic TypeNAND Gate
Mounting TypeThrough Hole
Number of Inputs2
Current - Output High, Low64mA, 64mA
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V