SN74LVC240ADW
Buffers & Line Drivers Tri-State Octal
product image
SN74LVC240ADW Picture
SeekIC No. : 00402819 Detail
SN74LVC240ADW: Buffers & Line Drivers Tri-State Octal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74LVC240ADW
Polarity : Inverting Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-20
Packaging : Tube
Number of Output Lines : 8
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Polarity : Inverting
Packaging : Tube
Package / Case : SOIC-20
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74LVC240ADW
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case20-SOIC (7.5mm Width)
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Current - Output High, Low24mA, 24mA