SN75C185DW
Buffers & Line Drivers Lw Pwr Multiple D
product image
SN75C185DW Picture
SeekIC No. : 00405226 Detail
SN75C185DW: Buffers & Line Drivers Lw Pwr Multiple D
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN75C185DW
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Supply Voltage - Max : 6 V Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-20 Wide Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Supply Voltage - Max : 6 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Packaging : Tube
Package / Case : SOIC-20 Wide
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN75C185DW
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Drivers/Receivers3/5
TypeTransceiver
Voltage - Supply4.5 V ~ 13.2 V
Package / Case20-SOIC (7.5mm Width)