SPA11N60C3
MOSFET COOL MOS N-CH 600V 11A
product image
SPA11N60C3 Picture
SeekIC No. : 00147481 Detail
SPA11N60C3: MOSFET COOL MOS N-CH 600V 11A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPA11N60C3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.38 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220FP
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.38 Ohms
Features:
• New revolutionary high voltage technology
• Ultra low gate charge
• Periodic avalanche rated
• Extreme dv/dt rated
• High peak current capability
• Improved transconductance
• P-TO-220-3-31: Fully isolated package (2500 VAC; 1 minute)
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
SPP_B SPA
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID 11
7
A
Pulsed drain current, tp limited by Tjmax ID puls 33 33 A
Avalanche energy, single pulse
ID=5.5A, VDD=50V
EAS 340 340 mJ
Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax2)
ID=11A, VDD=50V
EAR 0.6 0.6
Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax IAR 11 11 A
Gate source voltage static VGS ±20 ±20 V
Gate source voltage AC (f >1Hz) VGS ±30 ±30
Power dissipation, TC = 25°C Ptot 125 33 W
Operating and storage temperature Tj , Tstg -55...+150 °C
Drain Source voltage slope
VDS = 480 V, ID = 11 A, Tj = 125 °C
dv/dt 50 V/ns
</body
Description
The SPA11N60C3 is designed as one kind of cool MOS power transistor device that has some points of features:(1)New revolutionary high voltage technology; (2)Worldwide best RDS(on) in TO 220; (3)Ultra low gate charge; (4)Periodic avalanche rated; (5)Extreme dv/dt rated; (6)High peak current capability; (7)Improved transconductance; (8)P-TO-220-3-31: Fully isolated package (2500 VAC; 1 minute).
The absolute maximum ratings of the SPA11N60C3 can be summarized as:(1)Continuous drain current Tc = 25 °C: 11.0 A;(2)Continuous drain current Tc = 100 °C: 7.0 A;(3)Pulsed drain current, tp limited by Tjmax: 33 A;(4)Avalanche energy, single pulse: 340 mJ;(5)Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax: 0.6 mJ;(6)Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax: 11 A;(7)Gate source voltage static: ±20 V;(8)Gate source voltage AC (f >1Hz): ±30 V;(9)Power dissipation, TC = 25°C: 125 or 33 W;(10)Operating and storage temperature: -55 to +150 °C.
The electrical characteristics of this SPA11N60C3 can be summarized as:(1)Drain-source breakdown voltage: 600 V;(2)Drain-Source avalanche breakdown voltage: 700 V;(3)Gate threshold voltage: 2.1 to 3.9 V;(4)Gate-source leakage current: 100 nA;(5)Gate input resistance: 0.86;(6)Transconductance: 8.3 s;(7)Input capacitance: 1200 pF;(8)Output capacitance: 390 pF;(9)Reverse transfer capacitance: 30 pF. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the SPA20N60C3, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPA11N60C3
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C11A
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 7A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1200pF @ 25V
Power - Max33W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V