SPA11N65C3
MOSFET COOL MOS PWR TRANS 650V 11A
product image
SPA11N65C3 Picture
SeekIC No. : 00156767 Detail
SPA11N65C3: MOSFET COOL MOS PWR TRANS 650V 11A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPA11N65C3
Mfg:
Infineon Technologies
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.38 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220FP
Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.38 Ohms
Features:
• New revolutionary high voltage technology
• Ultra low gate charge
• Periodic avalanche rated
• Extreme dv/dt rated
• High peak current capability
• Improved transconductance
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
SPP_I SPA
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID 11
7
A
Pulsed drain current, tp limited by Tjmax ID puls 33 33 A
Avalanche energy, single pulse
ID=2.5A, VDD=50V
EAS 340 340 mJ
Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax2)
ID=4A, VDD=50V
EAR 0.6 0.6
Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax IAR 4 4 A
Gate source voltage VGS ±20 ±20 V
Gate source voltage AC (f >1Hz) VGS ±30 ±30
Power dissipation, TC = 25°C Ptot 125 33 W
Operating and storage temperature Tj , Tstg -55...+150 °C
Drain Source voltage slope
VDS = 480 V, ID = 11 A, Tj = 125 °C
dv/dt 50 V/ns
2Repetitve avalanche causes additional power losses that can be calculated as PAV=EAR*f.
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPA11N65C3
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C11A
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 7A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1200pF @ 25V
Power - Max33W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V