SPB100N03S2-03
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
product image
SPB100N03S2-03 Picture
SeekIC No. : 003430278 Detail
SPB100N03S2-03: MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPB100N03S2-03
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: OptiMOS™ Manufacturer: Infineon Technologies
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): - FET Feature: Standard
Continuous Drain Current : 15 A Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 100A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 3 mOhm @ 80A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 150nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 7020pF @ 25V
Power - Max: 300W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Supplier Device Package: P-TO263-3
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
FET Feature: Standard
Packaging: Tape & Reel (TR)
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 250µA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 100A
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 150nC @ 10V
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max: 300W
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 3 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 7020pF @ 25V
Manufacturer: Infineon Technologies
Series: OptiMOS™
Supplier Device Package: P-TO263-3
Features:
· N-Channel
· Enhancement mode
· Excellent Gate Charge x RDS(on) product (FOM)
· Superior thermal resistance
· 175°C operating temperature
· Avalanche rated
· dv/dt rated
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
Continuous drain current1)
TC = 25 °C
ID 100
100
A
Pulsed drain current
TC = 25 °C
ID puls 400
Avalanche energy, single pulse
ID =80A, VDD = 25 V, RGS = 25
EAS 810 mJ
Repetitive avalanche energy, limited by Tjmax 2) EAR 30
Reverse diode dv/dt
IS =100 A, VDS = 24 , di/dt = 200 A/s,
Tjmax = 175 °C
dv/dt 6 kV/s
Gate source voltage VGS ±20 V
Power dissipation
TC = 25 °C
Ptot 300 W
Operating and storage temperature Tj , Tstg -55... +175 °C
IEC climatic category; DIN IEC 68-1   55/175/56
1 Current limited by bondwire ; with an RthJC = 0.5K/W the chip is able to carry ID= 135A at 25°C, for detailed information see app.-note ANPS071E available at www.infineon.com/optimos
2 Defined by design. Not subject to production test
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPB100N03S2-03
VendorInfineon Technologies (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max300W
PackagingCut Tape (CT)