SPB11N60S5
MOSFET COOL MOS N-CH 600V 11A
product image
SPB11N60S5 Picture
SeekIC No. : 00151436 Detail
SPB11N60S5: MOSFET COOL MOS N-CH 600V 11A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPB11N60S5
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.38 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Package / Case : TO-263
Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.38 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPB11N60S5
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C11A
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 7A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1460pF @ 25V
Power - Max125W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs54nC @ 10V