SPB20N60C2
product image
SPB20N60C2 Picture
SeekIC No. : 004500886 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPB20N60C2
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• New revolutionary high voltage technology
• Worldwide best RDS(on) in TO 220
• Ultra low gate charge
• Periodic avalanche rated
• Extreme dv/dt rated
• Ultra low effective capacitances
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
SPP_B SPA
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID 20
13
A
Pulsed drain current, tp limited by Tjmax ID puls 40 40 A
Avalanche energy, single pulse
ID=10A, VDD=50V
EAS 690 690 mJ
Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax2)
ID=20A, VDD=50V
EAR 1 1
Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax IAR 20 20 A
Reverse diode dv/dt
IS = 20 A, VDS < VDD, di/dt=100A/s, Tjmax=150°C
dv/dt 6 6 V/ns
Gate source voltage VGS ±20 ±20 V
Gate source voltage AC (f >1Hz) VGS ±30 ±30
Power dissipation, TC = 25°C Ptot 208 34.5 W
Operating and storage temperature Tj , Tstg -55...+150 °C