SPB20N60S5
MOSFET COOL MOS N-CH 600V 20A
product image
SPB20N60S5 Picture
SeekIC No. : 00151411 Detail
SPB20N60S5: MOSFET COOL MOS N-CH 600V 20A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPB20N60S5
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Continuous Drain Current : 20 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Package / Case : TO-263
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms
Features:
• New revolutionary high voltage technology
• Worldwide best RDS(on) in TO 220
• Ultra low gate charge
• Periodic avalanche rated
• Extreme dv/dt rated
• Ultra low effective capacitances
• Improved transconductance
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID 20
13
A
Pulsed drain current, tp limited by Tjmax ID puls 40
Avalanche energy, single pulse
ID=10A, VDD=50V
EAS 690 mJ
Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax1)
ID=20A, VDD=50V
EAR 1
Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax IAR 20 A
Gate source voltage VGS ±20 V
Gate source voltage AC (f >1Hz) VGS ±30
Power dissipation, TC = 25°C Ptot 208 W
Operating and storage temperature Tj , Tstg -55...+150 °C
Drain Source voltage slope
VDS = 480 V, ID = 20 A, Tj = 125 °C
dv/dt 20 V/ns
1 Repetitve avalanche causes additional power losses that can be calculated as PAV=EAR*f.
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPB20N60S5
VendorInfineon Technologies (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 13A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3000pF @ 25V
Power - Max208W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs103nC @ 10V