SPB20N60C3
MOSFET COOL MOS PWR TRANS MAX 650V
product image
SPB20N60C3 Picture
SeekIC No. : 00157203 Detail
SPB20N60C3: MOSFET COOL MOS PWR TRANS MAX 650V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPB20N60C3
Mfg:
Infineon Technologies
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 20.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Package / Case : TO-263
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms
Continuous Drain Current : 20.7 A
Features:
• New revolutionary high voltage technology
• Worldwide best RDS(on) in TO 220
• Ultra low gate charge
• Periodic avalanche rated
• Extreme dv/dt rated
• High peak current capability
• Improved transconductance
• P-TO-220-3-31: Fully isolated package (2500 VAC; 1 minute)
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
SPP_B_I SPA
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID 20.7
13.1
A
Pulsed drain current, tp limited by Tjmax ID puls 62.1 62.1 A
Avalanche energy, single pulse
ID=10A, VDD=50V
EAS 690 690 mJ
Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax2)
ID=20A, VDD=50V
EAR 1 1
Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax IAR 20 20 A
Gate source voltage static VGS ±20 ±20 V
Gate source voltage AC (f >1Hz) VGS ±30 ±30
Power dissipation, TC = 25°C Ptot 208 34.5 W
Operating and storage temperature Tj , Tstg -55...+150 °C
Drain Source voltage slope
VDS = 480 V, ID = 20.7 A, Tj = 125 °C
dv/dt 50 V/ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPB20N60C3
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20.7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 13.1A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2400pF @ 25V
Power - Max208W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs114nC @ 10V