SPP17N80C3
MOSFET COOL MOS N-CH 800V
product image
SPP17N80C3 Picture
SeekIC No. : 00148015 Detail
SPP17N80C3: MOSFET COOL MOS N-CH 800V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPP17N80C3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 17 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 290 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 17 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 290 mOhms
Drain-Source Breakdown Voltage : 800 V
Features:
• New revolutionary high voltage technology
• Worldwide best RDS(on) in TO 220
• Ultra low gate charge
• Periodic avalanche rated
• Extreme dv/dt rated
• Ultra low effective capacitances
• Improved transconductance
• P-TO-220-3-31: Fully isolated package (2500 VAC; 1 minute)
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
SPP_B SPA
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID 17
11
A
Pulsed drain current, tp limited by Tjmax ID puls 51 51 A
Avalanche energy, single pulse
ID=3.4A, VDD=50V
EAS 670 670 mJ
Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax2)
ID=17A, VDD=50V
EAR 0.5 0.5
Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax IAR 17 17 A
Gate source voltage VGS ±20 ±20 V
Gate source voltage AC (f >1Hz) VGS ±30 ±30
Power dissipation, TC = 25°C Ptot 208 42 W
Operating and storage temperature Tj , Tstg -55...+150 °C
Drain Source voltage slope
VDS = 640 V, ID = 17 A, Tj = 125 °C
dv/dt 50 V/ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPP17N80C3
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C17A
Rds On (Max) @ Id, Vgs290 mOhm @ 11A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2320pF @ 25V
Power - Max208W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs177nC @ 10V