SPP20N60C3
MOSFET COOL MOS N-CH 650V
product image
SPP20N60C3 Picture
SeekIC No. : 00148175 Detail
SPP20N60C3: MOSFET COOL MOS N-CH 650V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPP20N60C3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 20.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms
Continuous Drain Current : 20.7 A
Features:
• New revolutionary high voltage technology
• Worldwide best RDS(on) in TO 220
• Ultra low gate charge
• Periodic avalanche rated
• Extreme dv/dt rated
• High peak current capability
• Improved transconductance
• P-TO-220-3-31: Fully isolated package (2500 VAC; 1 minute)
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
SPP_B_I SPA
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID 20.7
13.1
A
Pulsed drain current, tp limited by Tjmax ID puls 62.1 62.1 A
Avalanche energy, single pulse
ID=10A, VDD=50V
EAS 690 690 mJ
Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax2)
ID=20A, VDD=50V
EAR 1 1
Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax IAR 20 20 A
Gate source voltage static VGS ±20 ±20 V
Gate source voltage AC (f >1Hz) VGS ±30 ±30
Power dissipation, TC = 25°C Ptot 208 34.5 W
Operating and storage temperature Tj , Tstg -55...+150 °C
Drain Source voltage slope
VDS = 480 V, ID = 20.7 A, Tj = 125 °C
dv/dt 50 V/ns
Description
The SPP20N60C3 is designed as one kind of cool MOS power transistor that has eight points of features:(1)worldwide best RDS(on) in TO 220;(2)improved transconductance;(3)P-TO-220-3-31: fully isolated package (2500 VAC; 1 minute);(4)new revolutionary high voltage technology;(5)extreme dv/dt rated;(6)ultra low gate charge;(7)high peak current capability;(8)periodic avalanche rated.
The absolute maximum ratings of the SPP20N60C3 can be summarized as:(1)continuous drain current Tc=25 °C:20.7 A;(2)continuous drain current Tc=100 °C:13.1 A;(3)pulsed drain current, tp limited by Tjmax:62.1 A;(4)avalanche energy, single pulse ID=10A, VDD=50V:690 mJ;(5)gate source voltage static:±20 V;(6)gate source voltage AC (f >1Hz):±30 V;(7)power dissipation, Tc=25°C:208 W;(8)operating and storage temperature:-55 to +150 °C;(9)drain source voltage slope:50 V/ns.
The electrical characteristics of the SPP20N60C3 can be summarized as:(1)drain-source breakdown voltage:600 V;(2)drain-source avalanche breakdown voltage:700 V;(3)gate threshold voltage:2.1 to 3.9 V;(4)gate-source leakage current:100 nA;(5)gate input resistance:0.54;(6)transconductance:17.5 S;(7)input capacitance:2400 pF;(8)output capacitance:780 pF;(9)reverse transfer capacitance:50 pF;(10)turn-on delay time:10 ns. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the SPP20N60C3, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPP20N60C3
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20.7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 13.1A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2400pF @ 25V
Power - Max208W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs114nC @ 10V