SPW47N65C3
MOSFET COOL MOS PWR TRANS 650V 0.7 Ohms
product image
SPW47N65C3 Picture
SeekIC No. : 00145844 Detail
SPW47N65C3: MOSFET COOL MOS PWR TRANS 650V 0.7 Ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPW47N65C3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 47 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-247
Continuous Drain Current : 47 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPW47N65C3
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C47A
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 30A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 7000pF @ 25V
Power - Max415W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs255nC @ 10V