SQCAEM560GAJME
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 56PF 150V 2% P90
product image
SQCAEM560GAJME Picture
SeekIC No. : 00908704 Detail
SQCAEM560GAJME: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 56PF 150V 2% P90
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCAEM560GAJME
Quick Details
Capacitance : 56 pF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 150 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505 Case Code - mm : 1414
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Capacitance : 56 pF
Tolerance : 2 %
Product : RF Microwave MLCCs
Temperature Coefficient / Code : +/- 20 PPM / C
Case Code - in : 0505
Case Code - mm : 1414
Voltage Rating : 150 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCAEM560GAJME
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance56pF
Voltage - Rated 150V
Tolerance±2%
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C