SQCB9M201JATME\500
CAP CER 200PF 300V 5% 1111
product image
SQCB9M201JATME\500 Picture
SeekIC No. : 002937660 Detail
SQCB9M201JATME\500: CAP CER 200PF 300V 5% 1111
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCB9M201JATME\500
Series: SQ Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 200pF Voltage - Rated: 300V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: M Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C Applications: RF, Microwave, High Frequency
Ratings: - Package / Case: 1111 (2828 Metric)
Size / Dimension: 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.102" (2.59mm)
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Features: High Q, Low Loss
Capacitance: 200pF
Package / Case: 1111 (2828 Metric)
Size / Dimension: 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Thickness (Max): 0.102" (2.59mm)
Temperature Coefficient: M
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C
Voltage - Rated: 300V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCB9M201JATME\500
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance200pF
Voltage - Rated 300V
Tolerance±5%
Lead Spacing-