SQCSVA5R6CAT1A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 5.6PF 250V .25PF
product image
SQCSVA5R6CAT1A Picture
SeekIC No. : 00890843 Detail
SQCSVA5R6CAT1A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 5.6PF 250V .25PF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SQCSVA5R6CAT1A
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 5.6 pF Tolerance : 0.25 pF
Voltage Rating : 250 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Case Code - in : 0603 Case Code - mm : 1608
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : Low ESR MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Voltage Rating : 250 Volts
Temperature Coefficient / Code : +/- 30 PPM / C
Product : Low ESR MLCCs
Case Code - in : 0603
Case Code - mm : 1608
Tolerance : 0.25 pF
Capacitance : 5.6 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSQCSVA5R6CAT1A
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance5.6pF
Voltage - Rated 250V
Tolerance±0.25pF
Package / Case0603 (1608 metric)
Temperature CoefficientA
PackagingDigi-Reel?
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C