SR-5-1.25A-AP
Fuses 1.25A 250V SR-5
product image
SR-5-1.25A-AP Picture
SeekIC No. : 00651492 Detail
SR-5-1.25A-AP: Fuses 1.25A 250V SR-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR-5-1.25A-AP
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Current Rating : 1.25 Amps Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Size / Group : Mini Termination Style : Radial
Fuse Type : Time Delay / Slow Blow Body Material : Polyamide
Dimensions : 8.5 mm L x 7.6 mm D Product : Subminiature Fuse
Description
Packaging :
Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Type : Time Delay / Slow Blow
Current Rating : 1.25 Amps
Termination Style : Radial
Product : Subminiature Fuse
Body Material : Polyamide
Fuse Size / Group : Mini
Dimensions : 8.5 mm L x 7.6 mm D
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR-5-1.25A-AP
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 1.25A
Voltage - Rated 250V
Package / CaseRadial
Fuse TypeSlow Blow, Long Time Lag
Mounting TypeThrough Hole
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SR 5 1 25A AP