SR075C103MAATR1
CAP CER 10000PF 50V 20% RADIAL
product image
SR075C103MAATR1 Picture
SeekIC No. : 002931480 Detail
SR075C103MAATR1: CAP CER 10000PF 50V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR075C103MAATR1
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10000pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.100" (2.54mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Capacitance: 10000pF
Tolerance: ±20%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.100" (2.54mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR075C103MAATR1
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)