SR122C331KAA
CAP CER 330PF 200V 10% RADIAL
product image
SR122C331KAA Picture
SeekIC No. : 002929194 Detail
SR122C331KAA: CAP CER 330PF 200V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR122C331KAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 330pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 200V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm) Height - Seated (Max): 0.100" (2.54mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 330pF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 200V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.100" (2.54mm)
Size / Dimension: 0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR122C331KAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance330pF
Voltage - Rated 200V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.2" (5.08mm)