SR151A391GAR
CAP CER 390PF 100V 2% RADIAL
product image
SR151A391GAR Picture
SeekIC No. : 002960758 Detail
SR151A391GAR: CAP CER 390PF 100V 2% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR151A391GAR
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 390pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 100V Tolerance: ±2%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Thickness (Max): -
Tolerance: ±2%
Voltage - Rated: 100V
Capacitance: 390pF
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR151A391GAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance390pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±2%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)