SR151E103ZAA
CAP CER 10000PF 100V RADIAL
product image
SR151E103ZAA Picture
SeekIC No. : 002954025 Detail
SR151E103ZAA: CAP CER 10000PF 100V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR151E103ZAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10000pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Z5U Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Failure Rate: -
Capacitance: 10000pF
Tolerance: -20%, +80%
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Temperature Coefficient: Z5U
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C
Size / Dimension: 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.150" (3.81mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR151E103ZAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance-20%, +80%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)