SR165A471KART
CAP CER 470PF 50V 10% RADIAL
product image
SR165A471KART Picture
SeekIC No. : 002953924 Detail
SR165A471KART: CAP CER 470PF 50V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR165A471KART
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 470pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.125" (3.18mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.250" (6.35mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Voltage - Rated: 50V
Capacitance: 470pF
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.250" (6.35mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Size / Dimension: 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.125" (3.18mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR165A471KART
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance470pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.25" (6.35mm)