SR201C823KAA
CAP CER 0.082UF 100V 10% RADIAL
product image
SR201C823KAA Picture
SeekIC No. : 002927681 Detail
SR201C823KAA: CAP CER 0.082UF 100V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR201C823KAA
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.082µF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Thickness (Max): -
Capacitance: 0.082µF
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR201C823KAA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.082F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±10%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)