SR205E474MAR
CAP CER 0.47UF 50V 20% RADIAL
product image
SR205E474MAR Picture
SeekIC No. : 002933200 Detail
SR205E474MAR: CAP CER 0.47UF 50V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR205E474MAR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.47µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: Z5U Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm) Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): -
Capacitance: 0.47µF
Temperature Coefficient: Z5U
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C
Size / Dimension: 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing: 0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max): 0.200" (5.08mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSR205E474MAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.47F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.1" (2.54mm)