SR501A103KAR
CAP CER 10000PF 100V 10% RADIAL
product image
SR501A103KAR Picture
SeekIC No. : 002942098 Detail
SR501A103KAR: CAP CER 10000PF 100V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR501A103KAR
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10000pF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.560" (14.22mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.400" (10.16mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Capacitance: 10000pF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.400" (10.16mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Size / Dimension: 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.560" (14.22mm)