SR751C105JAATR1
CAP CER 1UF 100V 5% RADIAL
product image
SR751C105JAATR1 Picture
SeekIC No. : 002942075 Detail
SR751C105JAATR1: CAP CER 1UF 100V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SR751C105JAATR1
Quick Details
Series: SkyCap® SR Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 1.0µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 100V Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) Height - Seated (Max): 0.480" (12.20mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Tolerance: ±5%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Capacitance: 1.0µF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Size / Dimension: 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SkyCap® SR
Height - Seated (Max): 0.480" (12.20mm)