SRBC-10E2A0G
CONV DC/DC .75-3.63 VDC 10A OUT
product image
SRBC-10E2A0G Picture
SeekIC No. : 003804886 Detail
SRBC-10E2A0G: CONV DC/DC .75-3.63 VDC 10A OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRBC-10E2A0G
Voltage - Input (Min): 4.5V Voltage - Input (Max): 14V
Voltage - Output 1: 0.75 ~ 3.63 V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 10A
Power (Watts) - Manufacture Series: 36W Voltage - Isolation: -
Features: With Remote On/Off and UVLO Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 7-DIP SMD Module Size / Dimension: 1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm)
Packaging : Reel Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tray
Efficiency: 93%
Voltage - Input (Max): 14V
Package / Case: 7-DIP SMD Module
Current - Output (Max): 10A
Power (Watts) - Manufacture Series: 36W
Series: SRBC
Size / Dimension: 1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm)
Voltage - Output 1: 0.75 ~ 3.63 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRBC-10E2A0G
VendorBel Fuse Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 14V
Output0.75 ~ 3.63VDC
Power (Watts)36.3W
Number of Outputs1
1st Output0.75 ~ 3.63 VDC @ 10A