SRM20256L10
product image
SRM20256L10 Picture
SeekIC No. : 004502879 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRM20256L10
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Specifications
Description
SRM20256L10 has many features. The first one is it would have fast access time which would be 100ns max. The second one is it would have low supply current which would be typ 2uA for standby and typ 13mA/1MHz for operation. The third one is completely static and no clock required. The fourth one is its single power supply would be 5V ± 10%. The fifth one is TTL compatible inputs and outputs. The sixth one si 3-state output. The seventh one is battery back-up operation. That are all the main features.
Some absolute maximum ratings of SRM20256L10  have been concluded into several points as follow. The first one is about its suply voltage which would be from -0.5V to 7.0V. The second one is about its input voltage which would b -0.5V to 7.0V. The third one is about its input / output voltage which would be from -0.5v to Vdd+0.3V. The fourth one is about its power dissipation which would be 1.0W. The fifth one is about its operating temperature range which would be from 0°C to 70°C. The sixth one is about its storage temperature range which would be from -65°C to +150°C. The seventh one is about its soldering temperature and time which would be 260°C, 10s (lead only). The eighth one is about its operating supply current which would e typ 35mA and max 65mA. And so on. For more information of SRM20256L10 please contact us.