SRN8040-1R5Y
Power Inductors 1.5uH 30%
product image
SRN8040-1R5Y Picture
SeekIC No. : 001173952 Detail
SRN8040-1R5Y: Power Inductors 1.5uH 30%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRN8040-1R5Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 1.5 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 7 Amps Maximum DC Resistance : 0.011 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 8 mm W x 8 mm L x 4 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 8 mm x 8 mm
Description
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Termination Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Inductance : 1.5 uH
Dimensions : 8 mm W x 8 mm L x 4 mm H
Package / Case : 8 mm x 8 mm
Maximum DC Current : 7 Amps
Maximum DC Resistance : 0.011 Ohms