SRN91-15BB
Rocker Switches & Paddle Switches SPDT 3POS 10A QC250V NON-LIGHTED, RECT
product image
SRN91-15BB Picture
SeekIC No. : 002626597 Detail
SRN91-15BB: Rocker Switches & Paddle Switches SPDT 3POS 10A QC250V NON-LIGHTED, RECT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRN91-15BB
Mfg:
Honeywell / Microswitch
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : (ON) - OFF - ON
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Quick Connect Actuator : Rocker
Color : Black Mounting Style : Snap In
Illumination : Not Illuminated
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Terminal Seal :
Contact Plating :
Illumination Color :
Actuator : Rocker
Termination Style : Quick Connect
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Color : Black
Mounting Style : Snap In
Contact Form : SPDT
Current Rating : 15 A
Switch Function : (ON) - OFF - ON
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRN91-15BB
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySwitches
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Contact Rating @ Voltage15A @ 125VAC
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage-
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions36.83mm x 20.82mm