SRP100B-E3/51
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 100 Volt 1.0A 100ns
product image
SRP100B-E3/51 Picture
SeekIC No. : 00138190 Detail
SRP100B-E3/51: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 100 Volt 1.0A 100ns
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRP100B-E3/51
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 1 A Max Surge Current : 30 A
Configuration : Single Recovery Time : 100 ns
Forward Voltage Drop : 1.3 V Package / Case : DO-204AL-2
Packaging : Bulk
Description
Maximum Reverse Leakage Current :
Maximum Power Dissipation :
Operating Temperature Range :
Product : Switching Diodes
Configuration : Single
Packaging : Bulk
Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 1 A
Forward Voltage Drop : 1.3 V
Max Surge Current : 30 A