SRP1235-R67M
Power Inductors 0.67uH
product image
SRP1235-R67M Picture
SeekIC No. : 001185077 Detail
SRP1235-R67M: Power Inductors 0.67uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRP1235-R67M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 670 nH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 28 Amps Maximum DC Resistance : 2.5 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C Self Resonant Frequency : 72 MHz
Dimensions : 13.9 mm W x 13.9 mm L x 3.7 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Q Minimum :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Maximum DC Resistance : 2.5 mOhms
Maximum DC Current : 28 Amps
Self Resonant Frequency : 72 MHz
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 13.9 mm W x 13.9 mm L x 3.7 mm H
Inductance : 670 nH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRP1235-R67M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance670nH
Tolerance-
Package / Case0.547" L x 0.547" W x 0.146" H (13.90mm x 13.90mm x 3.70mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIron Core
Current 28A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq72MHz
DC Resistance (DCR)2.500 mOhm Max