SRP1250-4R7M
Power Inductors 4.70uH 27amp
product image
SRP1250-4R7M Picture
SeekIC No. : 001179574 Detail
SRP1250-4R7M: Power Inductors 4.70uH 27amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRP1250-4R7M
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 4.7 uH Maximum DC Current : 12 Amps
Maximum DC Resistance : 15 mOhms Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 13.5 mm W x 13.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 4.7 uH
Maximum DC Current : 12 Amps
Maximum DC Resistance : 15 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 13.5 mm W x 13.9 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRP1250-4R7M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance-
Package / Case0.547" L x 0.531" W x 0.232" H (13.90mm x 13.50mm x 5.90mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIron Core
Current 12A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)15.00 mOhm Max